Dom rekolekcyjny EMAUS
w Koniakowie

Dom

Serdecznie witamy na stronie Domu Rekolekcyjnego EMAUS w Koniakowie!


Jest to ośrodek, który służy przede wszystkim rodzinom Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej. Należy do parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rybniku-Chwałowicach.

 

Proponujemy tu przede wszystkim rekolekcje dla małżonków i narzeczonych oraz dorosłych. Malowniczo położony dom jest także otwarty dla różnych grup i na różne typy spotkań.

 

Od 1974 r. w Koniakowie czcigodny sługa Boży Ks. Franciszek Blachnicki rozpoczął organizowanie letnich rekolekcji Oazy Rodzin. Dokładnie w rocznicę jego urodzin 24.03.1998 r. dom nabyła parafia św. Tersy od Dzieciątka Jezus w Chwałowicach z przeznaczeniem dla formacji rodzin Domowego Kościoła. Patronką kaplicy konsekrowanej w 2001 r. jest Matka Boża z Guadelupe – Patronka życia poczętego. W naszej kaplicy od 2008 r. pod ołtarzem znajdują się relikwie świętych małżonków Ludwika i Zelii Martin - rodziców św. Teresy z Lisieux. W 2018 r. ks. Teodor Suchoń ofiarował relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Zrządzeniem Bożej Opatrzności 13 czerwca 2019 r. w święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, we wspomnienie świętego Antoniego z Padwy wydarzenie "Emaus", bo myślę już tak należy mówić znacznie powiększyło swoją objętość. 13 czerwca 2019 r., nabyliśmy przylegającą do Emaus działkę, która pozwoli na dalszy rozwój dzieła.

Historia

Dom kupuje Archidiecezja Katowicka. Z tej okazji w Kronice dokonano pamiątkowego wpisu: "Oaza Rodzin, od 25 lat przeżywająca swoje wakacyjne rekolekcje pod Ochodzitą, będzie mieć stałe miejsce formacyjne. To zapewne za sprawą sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i ks. prałata Anzelma Skrobola. Bogu niech będą dzięki. KS. TEODOR SUCHOŃ (24.03.1998 r.)"

Dokonano poświęcenia domu.

śp. bp Gerard Bernacki konsekruje kaplicę p.w. Matki Bożej z Guadelupe - patronki matek w stanie błogosławionym i poczętych dzieci. Od 2001 roku gospodarzami domu są Anna i Mieczysław Hatalowie.

"Emaus" otrzymuje posługę kapłana w osobie ks. Jarosława Ogrodniczaka.

W ołtarzu kaplicy zostają umieszczone relikwie błogosławionych Ludwika i Zelii Martin - rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Nowym duszpasterzem domu zostaje ks. Grzegorz Stencel.

Kolejnym duszpasterzem domu zostaje ks. Jacek Staniec.

Rolę gospodarzy domu przejmują Maria i Jan Sachsowie.

Nabycie przylegającej do Emaus działki, która pozwoli na dalszy rozwój dzieła.

Nowym duszpasterzem domu zostaje ks. Krzysztof Jarczyk

Krystyna i Antoni Lipka zostają nowymi gospodarzami domu

Dom Emaus świętuje 25 lat istnienia

Pozostałe informacje

Diakonia Domu

Z końcem września 2021 roku swoją posługę w Domu Emaus zakończyli Państwo Maria i Jan Sachsowie, a funkcję nowych gospodarzy objęli pochodzący z Knurowa Krystyna i Antonii Lipka.

 

Rok 2021 to kolejne zmiany. Z dniem 31 stycznia ks. Jacek Staniec zostaje mianowany przez ks. abpa Wiktora Skworca proboszczem parafii św. Barbary na Nikiszowcu, a nowym duszpasterzem domu zostaje ks. Krzysztof Jarczyk, moderator Domowego Kościoła naszej Archidiecezji.

 

Duszpasterzem domu od 06.08.2017 r. jest ks. Jacek Staniec, ur. w 1969 r. w Katowicach; wyświęcony na kapłana w 1996 r., od lat związany z Domowym Kościołem Ruchu Światło-Życie.

 

Wspierają go gospodarze domu Maria i Jan Sachsowie, którzy troszczą się o uczestników rekolekcji i piękno naszego wizerunku.

 

Swoją pomocą i talentami kulinarnymi służą w domu także: Ala, Gienia i Gosia.

 

Patrząc wstecz:
Od 2004 roku moderatorem domu był ks. Jarosław Ogrodniczak, ur. w 1969 r.; wyświęcony na kapłana w 1995 r. w Katowicach; absolwent Nauk o Rodzinie; od 1983 r. związany z Ruchem Światło-Życie; członek Unii Kapłanów Chrystusa Sługi; po posłudze wikariusza w parafiach w Katowicach i Chorzowie przez 8 lat organizował stronę merytoryczną rekolekcji w Emaus. Były Moderator Diecezjalny Domowego Kościoła w Archidiecezji Katowickiej oraz koordynator programu nauk dla narzeczonych 'PRZED NAMI MAŁŻEŃSTWO'.

 

Od 1.09.2012 r. nowym duszpasterzem domu jest ks. Grzegorz Stencel, ur. w 1967 r. w Rudzie Śląskiej; wyświęcony na kapłana w 1992 r. w Katowicach; od 1981 r. związany z Ruchem Światło-Życie, a od 2000 r. z Ruchem Fokolare. W minionych latach posługiwał jako wikariusz w Biertułtowach, w Katowicach na os. Tysiąclecia oraz Brynowie, w Rybniku na Nowinach, w Żorach, Rudzie Śląskiej - Bykowinie i Rybniku - Chwałowicach.

 

Poprzedni gospodarze to Anna i Mieczysław Hatalowie. Są małżeństwem od 1973. W Ruchu Domowego Kościoła od 1991 r. Związani z domem od jego początków. Trudno znaleźć słowa, by wyrazić wdzięczność za ich wkład w dzieło Domu 'Emaus'.

Ważne informacje

Dom ma 20 pokoi od 2 do 7 osobowych i może pomieścić 65 osób.

Osoba odpowiedzialna za grupę otrzymuje szczegółowy rozkład miejsc.

Przed domem jest parking samochodowy. Zmieści się na nim także autokar.

Regulamin

  1. Prosimy o uszanowanie rekolekcyjnego charakteru miejsca i godne zachowanie w domu.

  2. Obowiązuje zmienne obuwie. Prosimy zakładać je zaraz w przedsionku.

  3. Prosimy nie przywozić śpiworów, gwarantujemy pościel.

  4. W 'Emaus' nie pali się papierosów ani nie spożywa napojów alkoholowych.

  5. Nie wolno używać w pokojach grzałek i czajników bezprzewodowych, na jadalni są do dyspozycji: ekspres do kawy, czajnik, mikrofalówka i chłodziarka.

  6. Grupy same obsługują jadalnię, dbają o czystość i porządek pokojów oraz toalet.

  7. Na rekolekcjach dla rodzin: dzieci do 3 roku życia nie podlegają opiece diakonii wychowawczej.

  8. Na rekolekcjach dla narzeczonych i osób indywidualnych oczekujemy akceptacji 'niekoedukacyjnego' zakwaterowania wspólnie z innymi osobami w tym samym pokoju.

  9. Organizatorzy/odpowiedzialni: do tygodnia przed przyjazdem grupy proszeni są o kontakt z Emaus oraz podanie dokładnej liczby uczestników.

Ofiara

Dorośli: 95zł osobo/doba

Bielizna pościelowa w cenie.

Ulgi: wspólnoty Kościoła Domowego, dziecięce i młodzieżowe grupy parafialne

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Dom Rekolekcyjny Kościoła Domowego Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, siedziba: 43-474 , Koniaków 290.